🟢Aktualizace 20:25
Bouřková aktivita po předchozím zesílení v západní polovině Čech nyní slábne. I přes výraznější dynamické podmínky dochází v ovzduší směrem na východ instabilita, potřebná k udržení bouřkové aktivity. Bouřky se mohou ještě ojediněle vyskytovat ve východní polovině Čech a na západě Vysočiny.
🟢Aktualizace 19:50
Nejsilnější bouřky řadí aktuálně na pomezí Plzeňského a Středočeského kraje a zasahují i do Prahy. V bouřkách registrujeme vítr kolem 70 KM/H a v nejsilnějších jádrech i kroupy do 1 cm. Bouřková zóna postupuje zatím v souladu s naší předpovědí dále na východ.
🟢Aktualizace 19:00
Blesková aktivita nyní hlavně v severozápadní části středních Čech na postupující Squall-line zesiluje. Bouřky zasáhnou pravděpodobně i Prahu, nebo alespoň její okolí.
🟢Aktualizace 18:40
Bouřky zasáhly západ a severozápad Čech⚡. Bouřka v okolí Slavkovského lesa je bleskově aktivnější. V bouřkách hrozí hlavně silné nárazy větru, podobně jako v Sasku, většinou 65 – 75 KM/H, ojediněle i více ⚠️
🟢Aktualizace 18:00
Konvektivní linie vstupuje nyní na naše severozápadní pohraničí. I když blesková aktivita na našem pohraničí slábne, v příštích 2 – 3 hodinách vlivem dynamických podmínek je lokální bouřková aktivita pravděpodobná i v Čechách. V Sasku se vyskytují na této konvektivní linii nárazy větru většinou 60 – 85 KM/H. Intenzivnější bouřky se však vyskytují nyní spíše na Squall-line severně od našich hranic.
🟢 Aktualizace 13:45
V Německu dochází aktuálně v souladu s předpovědí ke vzniku bouřek, které jsou lineárně organizované. V bouřkách dochází k silným nárazům větru kolem 70 – 100 KM/H. Vzhledem k dynamice tohoto systému je pravděpodobné, že hlavně severozápad a sever území tato výrazná konvektivní zóna ovlivní.
V relativně teplém a vlhkém západním proudění bude dnes odpoledne a večer postupovat přes naše území frontální systém, v jehož zadním sektoru očekáváme instabilní profil atmosféry, který bude vlivem výrazných podmínek střihu větru umožňovat vznik bouřek⚡. Nejnovější výpočty numerických modelů počítají výrazný střih větru DLS s dosažením hodnot 20 – 26 m/s, LLS do 1 km zesílí během dne na 10 – 15 m/s, LI index 0 až -2. Hodnoty CAPE budou dosahovat 250 – 400 J/KG, SRH do 300 m2/s2. Již minulé týdny ukázaly, že i relativně omezená instabilita dosažitelná v tomto ročním období, není při silnějších dynamických podmínkách překážkou k tvorbě Supercel v rámci „Low topped konvekce“. Dnešní situace je především na pomezí Saska, Bavorska a západní částí našeho území vhodná pro tvorbu diskrétních Low topped Supercel ale i bouřek s možností organizace do Squall-line. V rámci uvedených parametrů očekáváme dnes odpoledne v Čechách zpočátku ojediněle, později eventuálně přechodně i místy bouřky, které může doprovázet v případě jejich organizace do Squall-line silný vítr s nárazy 65 až 80 KM/H, přechodně i výraznější intenzita deště a ojediněle i menší kroupy. V případě ojedinělých diskrétních Supercel nelze vyloučit nárazy větru až kolem 85 KM/H a kroupy kolem 1 cm⚠️ Při dnešním dynamickém set-upu, zvláště lokálního dosažení LLS kolem 15 m/s, nízké hladině LCL ( výstupná kondenzační hladina do 500 – 800 m po předchozích stratiformních srážkách ) a helicity (SRH3) i přes 200 m2/s2 existuje v případě vzniku diskrétních Supercel možnost vzniku tornáda slabší kategorie ( F0-F1+). Zde je nutné upozornit, že uvedené parametry nejsou automatickým předpokladem na jeho vznik a významný vliv na jeho možný vznik má také orografie a lokální podmínky. Dynamické podmínky dnes tento jev umožňují. Ojedinělé, relativně silnější buňky se mohou udržet až pozdějších večerních hodin, poté bouřky nejpozději kolem 22. hodiny zaniknou.
Při dnešní situaci očekáváme větší pravděpodobnost bouřek v Čechách. Později k večeru jsou možné bouřky ojediněle i na Vysočině a Moravě.
Odpoledne bude následovat naše další aktualizace v rámci sondážních výstupů.
Místo pro naši speciální konvektivní předpověď bouřek včetně detailní předpovědní analýzy. Při silných a potenciálně nebezpečných bouřkách zejména v letním období zde budeme vydávat specializované předpovědi a varování na výskyt silných nebo velmi silných bouřek včetně výstrahy a vyznačení rizik v mapových podkladech našeho území. Velmi silné letní bouřky představují hlavně při výrazných dynamických podmínkách atmosféry v kombinaci s výraznou labilitou (vysoké hodnoty CAPE, zvýšené hodnoty helicity a výrazný střih větru) zvýšené riziko pro vznik materiálních škod nebo případné ohrožení zdraví či života. Konvektivní předpověď bude vydávána v souladu s naším dostupným datovým zdrojem vždy minimálně 24 hodin před očekávanou výraznější bouřkovou situací. Součástí některých situací bude taktéž Nowcast ( MCD) diskuze, ve které budeme konvektivní předpověď aktualizovat na základě nejnovějších dat, radarových a sondážních měření včetně prvních pozorování a svědectví lovců bouřek ⚡