Krátká konvektivní předpověď na úterý 19.11. 18:00 – středu 20.11. 23:00 ( postfrontální konvekce)
Synoptická situace a konvektivní projevy:
V západním výškovém proudění postupuje sekundární tlaková níže ze západní Evropy dále na východ. Vlivem k její optimální polohy vzhledem k silnému jet-streaku ( „left exit region“) a také výraznějšímu teplotnímu rozhraní bude během zítřka docházet nad Německem a Polskem a následně nad severní Evropou k výrazné cyklogenezi.
Společně s touto tlakovou níží ovlivní naše území i frontální systém s jeho teplou a večer studenou frontou. Ta umožní od úterního večera zpočátku na frontě, během středy ve studeném, slabě instabilním vzduchu i postfrontálně konvektivní projevy a intenzivní přeháňky, při kterých nelze vyloučit výjimečně bleskové výboje/bouřky.
V úterý v teplém sektoru fronty zpočátku stabilní podmínky, bez vzniku TCU/CB a pouze místy stratiformní srážky, na severních horách zpočátku sněhové. Současně hlavně na severních horách postupně výrazně zesilující vítr s nárazy 70 – 100 KM/H, v okolí nejvyšších poloh Krkonoš a na Polské straně ( přechodně fénový efekt) i níže jsou možné i nárazy větru přes 120 KM/H⚠️
Během večera ( mezi 18-20. hodinou) začne postupovat z Německa přes naše území výrazná studená fronta, na které očekáváme lineárně organizovanou konvekci s výskytem silného deště, přechodně i s možností krupek a na horách rychlý pokles hranice sněžení. V rámci fronty nelze vyloučit v nejvýraznějších konvektivních jádrech výjimečně bouřky.
I když se původní scénář ze simulací některých numerických modelů v předchozích dnech s (téměř) rapidní cyklogenezí již nad územím Německa nepotvrdil a tlaková níže se v rámci radiánu jejího působení na naše území „stihne“ prohloubit nad Německem na výsledný atmosférický tlak kolem 985 hPa ( úterý 18. hodina SEC) , i přesto lze očekávat v rámci výraznějších tlakových gradientů zpočátku na horách ( zmíněno výše), na studené frontě při instabilním zvrstvení atmosféry v okolí konvektivní linie i v nižších polohách přechodně místy silný vítr a nárazy větru kolem 60 – 75 KM/H, na horách více.
Postfrontální konvekce ve středu:
Již ve středu ráno začne proudit v postfrontálním sektoru od Z/SZ ve vyšších vrstvách atmosféry velmi studený vzduch s dosažením teplot v hladině 500 hPa kolem minus 37°C.
V kombinaci s vlhkým oceánským vzduchem a denní labilizací (prohříváním přízemní vrstvy ) jsou možné ve středu v průběhu dne místy silné sněhové nebo krupkové přeháňky, ve kterých opět nelze vyloučit výjimečně bleskové výboje, tentokrát s větší pravděpodobností v rámci srážek krupkového charakteru a v blízkosti turbín větrných elektráren.
Zpočátku na horách, během dne postupně i od středních poloh ( cca 400 – 600 m.n.m.) se může krátkodobě v kombinaci s nárazovým větrem kolem 60 KM/H vyskytnout i „bílá tma“.
Tato situace je pro toto roční období běžná a nevyžaduje publikaci detailní konvektivní předpovědi.
📈Parametry pro vydání konvektivní předpověďi, bouřky v průběhu roku a jejich předpověd na stránkách Meteo⚡Sam📈:
Cílem konvektivní předpovědi na našem portálu je především upozornit na výraznější bouřkové/konvektivní jevy, které mohou páchat škody, případně jsou významnějšího charakteru. Tyto situace budou i nadále analyzovány a jejich předpověď bude velmi detailní. Našim cílem naopak není publikovat podrobně o všedních jevech, mezi které patří i lokální slabé bouřky v průběhu celého roku, především v rámci Low topped konvekce. Upozorňujeme, že rozsah naší konvektivní předpovědi je přizpůsoben našim čtenářům a také jisté přiměřenosti k aktuální situaci a detailní konvektivní předpověď je vydávána pouze v rámci silných nebo velmi silných bouřek, které mohou zasáhnout alespoň 5 % našeho území a mohou doprovázet níže uvedené doprovodné jevy:
• Přívalový déšť s úhrny 30 – 40 mm/1 h anebo alespoň 60 mm v celkovém očekávaném úhrnu/6 hodin.
• Kroupy o velikosti alespoň 2 – 3 cm, včetně možnosti jejich akumulace.
• Nárazy větru alespoň 75 – 90 KM/H.
• Navýšené dynamické parametry, které teoreticky umožňují za určitých podmínek vyšší pravděpodobnost tornadogeneze supercelárního charakteru.
• Podmínky umožňující lokální downbursty s nárazy větru i přes 100 KM/H.
Upozornění: Faktory pro vydání konvektivní předpověďi jsou závislé i na dalších podmínkách v rámci očekávaného rozsahu impaktu na více či méně obydlené území, jsou kalkulovány konvektivní nejistoty (inicializační faktory pro vznik bouřek) a další parametry. Konvektivní předpověď je komplexním meteorologickým forecastingem, pro který existují některá předpovědní omezení související s termodynamikou atmosféry a jen omezenou možností přesnější lokalizace nejsilnějších bouřek u vybraných situací.
Jakákoliv konvektivní situace s výraznými projevy je proto průběžně aktualizována formou nowcastu. V každé detailní konvektivní předpovědi jsou zahrnuty dlouholeté zkušenosti forecastera v rámci kombinace zpracování dat numerických modelů ve vyšším rozlišení, lovu bouřek v terénu a znalosti vlivů topografie/orografie pro jednotlivé konvektivní/synoptické situace v ČR ale i v zahraničí.
Předpověď bouřek na nekomerčním portálu Meteo⚡Sam je experimentální předpovědí bez právních nároků a není náhradou za oficiální výstrahy národní meteorologické služby. Přesto patří na území ČR k nejsledovanějším objektivním zdrojům předpovědi bouřek v rámci intenzivních bouřkových situací.
Proč je tak nízká četnost vydávaných předpovědí a vysoce nastavená kritéria pro vydání předpovědí na předpovědním portálu MeteoSam?
V posledních letech dochází k boomu a zvýšenému zájmu veřejnosti o bouřky, jejich lov, focení a také jejich předpovědi. I když dochází k žádoucímu detailnějšímu vnímání a zachycení všech konvektivních jevů na území ČR, evidujeme také častěji pokusy některých médií nebo meteorologických skupin o vyvolávání senzací z bouřkových jevů, které jsou zcela běžné a nijak nevybočují z dlouhodobých průměrů konvektivních projevů na našem území. Proto je našim cílem na portálu Meteo⚡Sam co nejpřesnější, věcná, fakty a daty podložená předpověď silných bouřek, které vyžadují větší pozornost a detailní konvektivní rozbor. Příliš velká frekvence vydávaných předpovědí by dlouhodobě mohla přispět ke snížené vnímavosti veřejnosti k předpovědi bouřek u situací, které jsou potenciálně vážnější a mohou působit více škod.
Při silných a potenciálně nebezpečných bouřkách zejména v letním období je vydána specializovaá konvektivní předpověď silných nebo velmi silných bouřek v rámci našeho území. Konvektivní předpověď je vydávána v souladu s naším dostupným datovým zdrojem zpravidla minimálně 12 – 24 hodin před očekávanou výraznější bouřkovou situací. Součástí některých situací je taktéž Nowcast předpověď , ve které je konvektivní předpověď aktualizována na základě nejnovějších dat, radarových a sondážních měření včetně prvních pozorování a svědectví lovců bouřek ⚡
Platí, že u většiny konvektivních situací bouřky nezasáhnou celé území a reálné rozložení bouřkové aktivity je nejlépe sledovat na radarech a detekci blesků.
Konvektivní předpověď může být kdykoliv aktualizována formou Nowcastingu.