Mělká brázda nízkého tlaku vzduchu, která k nám v minulých dnech zasahovala od jihu, způsobila na mnoha místech našeho území konvektivní denní průběh a zejména v odpoledních a večerních hodinách vznik bouřek, které vlivem přívalových srážek lokálně způsobily škody. Mnoho obyvatel zaregistrovalo také vznik Funnel cloudů( tromby), přičemž v sobotu vzniklo i tornádo v obci Lubná u Poličky, které však bylo jen velmi slabé kategorie a dle průzkumu lovců bouří CTRA dosáhlo kategorie F0🌪️. Obec Lubná má na kontě letos tak již 2 potvrzená tornáda slabé kategorie. Další tromby a případy slabších tornád zaznamenaly i okolní státy.
- Advertisement -
Zde je však nutné zdůraznit, že významná spolupráce veřejnosti ve sledování konvektivních jevů a pořizování snímků v posledních 2 letech vede k úspěšnému dokumentování těchto jevů, které se zde ve srovnatelném měřítku vyskytovaly i v předchozím období, jen nebyly v tomto měřítku dokumentovány. Na našem území si aktuálně v dokumentování těchto jevů vede nejlépe nezisková organizace a její tým Czech Thunderstorm Research Association.
Od dnešního dne se nachází naše území ve stabilním sektoru na okraji tlakové výše nad severovýchodní Evropou a bouřkám tak definitivně odzvonilo. Zajímavá meteorologická situace však nastane již od úterý, kdy naše území ovlivní výšková tlaková níže. Její přítomnost je dobře definována v datových mapách zejména v teplotním profilu ve výšce 5,5 km, kde je charakteristicky pro tuto situaci výrazně nižší teplota v okolí výškové tlakové níže, která navíc způsobuje labilizaci ovzduší a vznik lokálních srážek konvektivního charakteru.
- Advertisement -
Nevyzpytatelnost výškové tlakové níže je dána jejím často chaotickým pohybem v nevýrazném tlakovém poli. Jakákoliv předpověď počasí v souvislosti s touto synoptickou situací čelí nadprůměrným předpovědním odchylkám v rámci srážkových úhrnů, rozsahu oblačnosti až k teplotám a hranici bodu mrazu ve vyšších polohách. Numerické modely počítají postup výškové tlakové níže aktuálně přes Polsko a severní část našeho území dále k západu do středy. Není však výjimkou, že se její vliv na naše území může i prodloužit. Podle nejnovějších dat očekáváme v úterý a ve středu výrazný pokles teplot, zejména na severu a severovýchodě území, kde mohou denní teploty zůstat při zvětšené oblačnosti pouze 13 až 17°C, směrem na jih a západ našeho území zůstane tepleji s denní teplotou většinou 16 až 20°C a při zmenšené oblačnosti ojediněle až 22°C.
Vybrané runs numerických modelů počítají dále hlavně pro úterý velmi nízkou hranici bodu mrazu nad oblastí Jeseníků a Krkonoš, kde za této situace pořád nelze zcela vyloučit v okolí Pradědu a Sněžky krátce i smíšené nebo sněhové přeháňky a to během úterý při teplotách ve výšce 1500 m.n.m kolem 1 až 3°C. Taktéž noční teploty klesnou od úterý do čtvrtka zejména v místech se zmenšenou oblačností i na zbylém území ojediněle až k 5°C, v horských údolích ojediněle kolem 2°C. Pozvolné oteplení nastane nejdříve ve čtvrtek a v pátek, když však očekáváme i nadále podprůměrné teploty a většinou 19 až 24°C, při lokálních srážkách zejména ve čtvrtek jen kolem 17°C.