MeteoSam je předpovědní portál, který se zabývá předpovědí na výrazné meteorologické projevy na území České republiky. Soustředíme se především na detailní konvektivní předpověď bouřek a jiné silné nekonvektivní jevy.
Forecaster: Samuel Šimček
Forecaster a vývojář meteorologického projektu Meteo⚡Sam ( 39 let)
Meteorologií se zabývám od svých dětských let, od roku 2004 formou intenzivního samostudia a denní práce s daty numerických modelů. Vystudoval jsem střední průmyslovou školu v Hodoníně, dále pokračoval ve studiu matematiky/informatiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, které jsem však nedokončil a vycestoval do zahraničí, kde nyní působím kromě vývoje portálu Meteo ⚡Sam také v cestovním ruchu.
Specializuji se dlouhodobě na nejnovější trendy meteorologického forecastingu včetně využití všech dostupných numerických modelů a dat aktuálního stavu atmosféry po celém světě. Své první předpovědi jsem začal vydávat pro veřejnost v roce 2017 na sociální síti Instagram ve formě stories, kdy můj profil sledovalo přibližně 1500 sledujících, včetně některých lovců bouří nebo pilotů. V roce 2023 vidělo mou předpověď již více než 100 000 uživatelů.
Denní sledování meteorologické situace je součástí mého života. Sleduji taktéž zájmy veřejnosti v tomto oboru a v posledních letech cílím především na konvektivní meteorologii.
Kromě konvekce se věnuji samostudiu intertropické zóny konvergence a také samostudiu vlivu navýšení povrchových teplot oceánů na průběh a akceleraci intenzifikace tropických cyklón.
Při svých předpovědích využívám:
• Radarová data v různých formátech českých i okolních zemí a jejich zpracování ( Python). S radarovými daty pracuji již více než 15 let. Struktura (typologie) bouřek na radaru, screening radiálních rychlostí v jádrech bouřek a rozsah bouřkové oblačnosti umožňuje při současné znalosti aktuálního profilu atmosféry (střih větru, vlhkost, teplota a jejich změna s výškou) identifikaci případných meteorologických rizik a jejich potenciální vliv na krajinu při výrazných bouřkových situacích. Od roku 2017 detailněji monitoruji také vliv orografie na konvektivní činnost na našem území.
• Data z aerologického měření v ČR i ve světě ( emagram, hodograf).
• Blesková data včetně možnosti rozlišení jejich polarity a jejich kategorizace.
• Satelitní data ( HD/IR/TOP Alarm).
• Data numerických modelů ve vyšším rozlišení s licencí pro profesionální využití a nástroje pro jejich vizualizaci a zpracování.
• Mezinárodní síť meteorologických stanic pro pozemní pozorování.
• Data a vizuální pozorování na sociálních sítích.
• A především: Intuici. Při předpovědi a lovu bouřek se po letech pozorování vyplatí naslouchat nad rámec zkušeností také svou intuici. Nejedná se jen o lehkou frázi při vzpomínce na americký film Twister🌪️, ale skutečnost, která mi pomáhá při lovu bouřek v terénu i předpovědi (Nowcastingu) na těchto stránkách.
Komentář – nejen pro lovce bouří:
V České republice působí v médiích a na sociálních sítích desítky více/méně známých profesionálních i amatérských meteorologů a každý má své publikum, které má často různé demografické vlastnosti. U mne to jsou především lidé ve věku 20 – 49 let.
Jednou ze zásad, kterých se držím, je respektování všech, kteří pracují v tomto oboru. S nikým se nesrovnávám a také „nepovyšuji“. Meteorologie je job/záliba na celý život a vždy tu budou lidé z jiných organizací nebo spolků, kteří budou mít tendenci vaši práci komentovat, srovnávat a jakkoliv zpochybňovat i když vás neznají:)
V případě zájmu o kontakt jsem k dispozici na e-mailu sam@meteosam.cz
Již brzy si představíme dalšího člena :).